na koji način utječe porast temperature vode (mora, rijeke) na topljivost kisika i u kakvij je to vezi s živim svijetom u vodi. molim vas odgovorite mi odmah ako je to moguće hitno mi treba taj odgovor.

Ime i prezime: anita poljak anita_poljak@yahoo.com

Topljivost tvari u nekom otapalu općenito ovisi o temperaturi, pa je zato kod navođenja topljivosti poželjno navesti i temperaturu. Topljivost većine krutina raste s temperaturom, no to pravilo ima i podosta iznimaka. S druge strane topljivost plinova u tekućinama u pravilu opada s porastom temperature. To općenito pravilo vrijedi i za topljivost kisika u vodi: što je viša temperatura, topljivost kisika bit će manja. Prema tome, porastom temperature smanjit će se koncentracija otopljenog kisika u vodama (moru, rijekama, jezerima, itd.).

Sada na temelju rečenoga pokušaj sama zaključiti kako će porast temperature utjecati na živi svijet. Pri tom uzmi u obzir da postoje organizmi kojima je kisik nužno potreban za život, ali i oni kojima kisik ne treba ili im čak šteti. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr