pozdrav! Molim vas da mi napišete formule kalijeva heksacijanoferata(II), kalijeva tiocijanata, željezova (III) klorida i kositrovog (II) klorida. Hvala!

Ime i prezime: verica vera.bedekovic@.vz.t-com.hr

Verice,

evo kako se pišu spojevi koji te zanimaju:
- kalijev heksacianoferat(II) - K4[Fe(CN)6]
- kalijev tiocianat - KSCN
- željezov(III) klorid - FeCl3
- kositrov(II) klorid - SnCl2

Inače, kad smo već kod tvojih primjera, ukoliko bismo se striktno povodili za "Crvenom knjigom" (Hrvatska nomenklatura anorganske kemije) koju je na naš jezik preveo uvaženi profesor dr.sc. Vladimir Simeon, tada bi svi spojevi koji te zanimaju u tvom pitanju bili napisani pogrešno. Obično ljudi griješe pišući, primjerice, kalij-tiocijanat (što je nekoć bilo ispravno) ili kalij tiocijanat ili kalium-tiocijanat itd., itd. Ti si sve primjere napisala "pridjevski" što je OK, ali...

Prema dr. Simeonu u prva bi dva primjera valjalo zamijeniti izraz "cijanat" s "cianat", dok u druga dva primjera uočavam čestu pogrešku pisanja oksidacijskoga broja u zagradi s razmakom umjesto bez razmaka (kao što si i sama napisala u prvom primjeru).

Pozdrav!

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr