Gnigardovi spojevi?

Ime i prezime: Iva Tralo

Grignardovi spojevi ili Grignardovi reagensi su organomagnezijevi halogenidi opće formule R-Mg-X, gdje je R bilo koja alkilna (npr. metil, etil, izopropil, t-butil, cikloheksil itd.) ili arilna (npr. fenil, naftil, benzil itd.) skupina, a X bilo koji halogen izuzev fluora, (X je najčešće Br). Grignardovi reagensi su prilično nestabilni i jako osjetljivi na vlagu. Pripravljaju se tako da se u etersku otopinu alkil-halogenida dodaju magnezijske strugotine i katalitička količina joda. Da bi reakcija otpočela, reakcijsku smjesu treba lagano zagrijati, a kako je reakcija egzotermna, reakcijsku smjesu kad reakcija jednom otpočne dalje više nije potrebno grijati.

Grignardovi reagensi služe za izvođenje Grignardove reakcije. Grignardova reakcija je reakcija Grignardovog reagensa s bilo kojim elektrofilom i ujedno jedna od najvažnijih reakcija u sintetskoj organskoj kemiji.

Grignardovi reagensi dobili su svoje ime po francuskom kemičaru i nobelovcu Françoisu Augusteu Victoru Grignardu (1871.-1935.).

Više o Grignardovoj reakciji i Grignardovim reagensima pročitaj u jako dobrom i bogato ilustriranom Wikipedijinu članku ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr