Zanima me kako u redoks- jednadžbama prepoznati da le se radi o kiselom ili lužnatom mediju?? I molim Vas ako mi možete izjednačiti ovu jednadžbu: CrI3+ KOH+ Cl2 ---> K2Cr4+ KIO4+ KCl+ H2O Hvala unaprijed...

Ime i prezime: Ana Marković ma.ana@inet.hr

Radi li se o kiselom ili o lužnatom mediju, prepoznat ćeš po tome koji su sve reaktanti prisutni. U kiselom će mediju među reaktantima obično biti nekakova kiselina, a u lužnatom nekakova baza. Npr, redoks koji si u pitanju navela, očito se odvija u lužnatom mediju, budući da u reakciji sudjeluje kalijev hidroksid.
Što se tiče jednadžbe koju trebaš izjednačiti, nakon što ispravimo pogrešku u njoj i napišemo je ispravno:
CrI3+ KOH+ Cl2 ---> K2CrO4+ KIO4+ KCl+ H2O,
vjerujem da je pomoću onoga što o redoksima piše u tvojem udžbeniku iz kemije, kao i pomoću članka "Metode izjednačavanja jednadžbi kemijskih reakcija" u našoj rubrici Kemijski udžbenik možeš i sama izjednačiti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr