Da li je reakcija amonijaka sa Nesslerovim reagensom redoks reakcija? Koji je oksidacijski broj dušika u narančastom talogu koji nastaje reakcijom Nesslerovog reagensa i amonijaka?

Ime i prezime: Ivica Marković imark@net.hr

Smeđi talog koji nastaje reakcijom amonijaka s Nesslerovim reagensom (lužnatom otopinom kalijeva tetrajodomerkurata(II)) može se prikazati formulom HgO·Hg(NH2)I, koja doduše ne prikazuje vjerno strukturu spoja (trodimenzijsku rešetku živinih i dušikovih atoma u kojoj je svaki dušikov atom tetraedarski okružen s četirima živinim, a svaki živin linearno dvama dušikovim atomima, dok su ostali atomi u šupljinama te rešetke), ali daje dovoljno podataka da se mogu vidjeti oksidacijski brojevi. Oksidacijski je broj žive koji iz te formule slijedi +II, a dušika -III. Kada to znamo, odgovor na prvo pitanje se gotovo sam nameće.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr