Molim vas da mi, ako mozete, ukratko objasnite Donanovu ravnotežu i ako mozda znate u kojem bi se udžbeniku mogao naći opis. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Ana Tancabel anatancabel2005@yahoo.com

Zamislimo sustav koji se sastoji od otopine koja je u dva dijela podijeljena polupropusnom membranom pri čemu u jednome dijelu u početku imamo čistu vodu, a u drugom otopinu smjese nekakovih elektrolita. Ioni (nastali disocijacijom tih elektrolita) difundirat će kroz membranu dok se koncentracije na obje strane membrane ne izjednače, kada će sustav biti u ravnoteži. Međutim, ako u sustavu postoji barem jedna vrsta iona za koje je membrana nepropusna (npr. ako su ti ioni preveliki pa ne mogu proći kroz pore membrane), tada u ravnotežnom stanju ostali ioni u otopini ne će biti raspoređeni tako da im je koncentracija jednaka s obje strane membrane, već će biti raspoređeni tako da ukupni električni naboj svih iona s obje strane membrane bude jednak nuli. Takva se ravnoteža naziva Donnanovom (ili Gibbs-Donnanovom).
Umjesto polupropusne membrane može poslužiti i neko drugo razgraničenje (rub grla, međupovršina dviju tekućina različite gustiće itd.)
O Donnanovoj se ravnoteži može nešto naći u udžbenicima fizikalne kemije (primjerice u P. Atkins, Physical Chemistry) u glavnom u poglavljima o koligativnim svojstvima, a dosta se korisnih podataka može naći i na internetu. Lijepa animacija uravnoteživanja i ravnotežnog stanja postoji na:
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr