Koji sastojci se nalaze u morskoj vodi i koliki je njihov maseni udio ?

Ime i prezime: Nataša natasa.cilar@gimnazija-cakovec.skole.hr

Nataša,

u morskoj vodi ima mnogo toga, no najznačajniji udio čine, kako se i očekuje, voda, te kloridni i natrijevi ioni. S obzirom da sastav morske vode varira od mjesta do mjesta, teško je reći koliko točno čega ima na nekom mjestu (bez da se uzorak zasebno analizira), ali globalno gledajući, sastav morske vode lijepo je prikazan na ovoj slici na Wikipediji.

Inače, među onim što spada u preostalo, nalazi se i zlato. Njemački je nobelovac Fritz Haber, koji je svoju nagradu dobio za sintezu amonijaka iz dušika i vodika, radi olakšavanja isplate Njemačkoj nametnute ratne odštete nakon završetka I. svjetskog rata, predložio i postupak kojim bi se zlato izdvajalo iz mora. Jedan je drugi nobelovac, Svante August Arrhenius, procijenio da u moru ima osam milijardi tona zlata. Ipak, postupak dobivanja zlata iz morske vode pokazao se financijski neisplativim, te je tako postao jednim od najvećih neuspjeha (s obzirom na svoju svrsishodnost) jednoga od najvećih velikana kemije.

Pozdrav!

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr