molim vas hitno mi odgovorite što su halogenoalkani.... primjena i svojstva klormetana,diklormetana,triklormetana i tetra klormetana.... molim vas jer za 2 sata imam referat iz toga a nigdje nemogu naći.......fran

Ime i prezime: tomislav vitelj tomislavvitelj@yahoo.com

Halogenalkani su, kao što im ime kaže, spojevi koji se izvode od alkana zamjenom jednoga ili više vodikovih atoma atomima halogena (fluora, klora, broma ili joda). Primjer halogenalkana je 1,2-dibrometan, trifluormetan, 1-brom-2-klorpropan itd. Posebno važnu skupinu halogenalkana čine klorfluorugljici ili Freoni (upiši riječ Freoni u tražilicu e-škole kemije).

Više o halogenalkanima možeš saznati u Wikipedijinu članku Haloalkane, kao i klikom na poveznice na dnu toga članka.

Molim da nam se ubuduće u pitanjima ne postavljaju vremenski rokovi, a naročito ne od 2 sata! Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr