Jeli istina da je plinoviti H2S otrovniji od cianovodika? Po kojem redoslijedu bi po otrovnosti mogli svrstati SO2,H2S,HCN,CO,fozgen?

Ime i prezime: Ivica Đurašević ivica@net.hr

 


Cianovodik i sumporovodik su po otrovnosti vrlo bliski. Kako se otrovnost može definirati i mjeriti na različite načine koji se svi u pravilu svode na mjerenje koliko je neke tvari potrebno da se usmrti pola promatrane populacije (pokusnih životinja, naravno) postoji puno različitih podataka o otrovnosti neke tvari. Ovisno o tome na kojim se životinjama pokus provodi i na koji im se način otrov unosi u tijelo (udišu li ga, gutaju, ubrizgava se im intravenozno...) dobijaju se različiti podatci o otrovnosti, tako da se u nekom pokusu može sumporovodik, a u drugome cianovodik pokazati kao smrtonosniji.
Ugljikov je monoksid nešto manje otrovan (većinom je za usmrtiti polovinu populacije iste vrste potrebna koncentracija ugljikova monoksida u zraku oko 2 do 2,5 puta veća nego li cianovodika). To nipošto ne znači da je on bezopasniji; za razliku od prva dva plina, on nema miris, a uz to i lako nastaje nepotpunim izgaranjem tako da se je njime puno lakše otrovati nego sumporovodikom (koji pri štetnim koncentracijama uistinu nepodnošljivo smrdi) ili cianovodikom.
Fosgen (COCl2) je bitno slabije otrovan. Kao bojni otrov ubraja se u skupinu zagušljivaca. Za razliku od nekih drugih zagušljivaca (poput klora ili sumporova(IV) oksida), fosgen ne izaziva kašalj koji bi nakon prvih udisaja spriječio trovanoga da dalje udiše plin. Stoga je od njega moguće ozbiljno pa i smrtno stradati.
Sumporov je dioksid još manje otrovan, a uz to i karakterističnog mirisa te u koncentracijama ispod smrtonosne iritira pluća i izaziva kašalj tako da je općenito manje opasan od fosgena.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija