molim vas da mi pomognete s jednim pokusom. U staklenku od 800 ml uliti 0.5 dl vode pa dodati par kapi tinte i dobro promješati. U čašu koja stane u staklenku uliti 0,5 dl zasićene otopine kuhinjske soli.(otapati sol u destiliranoj vodi) flomasterom označiti nivo tekućine u čaši pa ju staviti u staklenku kojom potom dobro zatvoriti poklopcem. Staklenku staviti na mirno i toplije mjesto i promatrati promjene 10-ak dana Obrazloženje pokusa???

Ime i prezime: antonia anic tonka2703@net.hr

Jesi li uopće napravila taj pokus, ili samo opisuješ što bi trebalo napraviti? Ako jesi, što si točno uočila da se tijekom tih desetak dana dogodilo s razinama tekućina?

Dakle, idemo ovako: Načini pokus i uoči (vidi, zapazi) ono što se ima za uočiti (vidjeti, zapaziti). Zatim razmisli o tome što si zapazila. Postavi si pitanje: zašto se dogodilo to što sam vidjela da se dogodilo? Što iz toga mogu zaključiti? Ako ti ni tada ne bude jasno što bi iz viđenoga trebalo zaključiti, postavi nam pitanje ponovno, ali u njemu obavezno navedi (opiši) svoja zapažanja, jer jedino tako mi možemo znati da si pokus stvarno napravila i da si vidjela to što se imalo za vidjeti. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr