Na današnjem županijskom natjecanju (županijsko natjecanje 2002.) 2. razred, zadatak 4 pod b): pripada 7. gradivu udžbenika za 2. razred iz kemije ("elektrokemijski procesi"). Naime, na stranici 150. nalazi se "tablica standardnih redukcijskih potencijala pri 25°C (kraći izvod)" pomoću koje se može doći do točnog rješenja. Ako smatrate da se zadatak mogao riješiti bez znanja navedenog gradiva, molim vas da me uputite. Hvala!

Ime i prezime: Zdeslav igor.vuksanovic@du.tel.hr

Evo Zdeslave, oprosti. Jučer sam ti počeo odgovarati no nisam imao dobru vezu na onom mjestu, pukla je, pa sam odustao.

Jakost jednostavnog (monoatomskog) reducensa možeš procijeniti pomoću elektronegativnosti. Što je atom elementa elektropozitivniji to je skloniji oksidaciji, tj., veća mu je redukcijska moć. Od navedenih najelektropozitivniji je jod te je jodid ion najjači reducens od ponuđenih. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr