Zašto otopine imaju nižu temperaturu tališta, što se to dešava između molekula otapala i otopljene tvari da je potrebna niža temperatura? Hvala.

Ime i prezime: Divor Kiseljak dkiselja@inet.hr

Naime , da bi neka tvar prešla iz kapljevitog u čvrsto stanje bitno je ostvariti dovoljno veliku povezanost (dovoljno jake međuatomne ili međumolekulske sile ) među atomima ili molekulama. U slučaju da imamo neku stranu tvar u talini ili otopini, njene molekule ili atomi neprestano 'smetaju' onim molekulama koje imaju težnju oformiti čvrstu masu.Zamisli da u gužvi pokušavaš sa prijateljima oformiti neku uređenu formaciju npr. stajati u vrsti.Prirodan zaključak se nameće: što veća gužva (više otopljene tvari) to je teže oformiti uređeni sustav unutar tog kaosa.
Nadam se da ti je ovo bilo dovoljno jednostavno i slikovito. Ako te zanima nešto više, javi mi se molim te opet.
Pozdrav!

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com