Kako i gdje se u prirodi može naći vodik u svom elementarnom stanju?

Ime i prezime: Tomislav Damjanović maninthemiddle@net.hr

U prirodi elementarni vodik mogu stvoriti neki mikroorganizmi. Također je prisutan u vulkanskim plinovima, kao i plinovima što izbijaju iz nekih rudnih naslaga. Potonji je slučaj dosta rijedak; osobno mi je poznat samo jedan primjer (Strassfurtski rudnik soli u Njemačkoj).
Iako elementarni vodik biva otpuštan u atmosferu, ondje ga ima vrlo malo (oko 0,5 dijelova na milijun iliti 0,5 mililitara u 1000 litara zraka). On je, naime, izuviše lagan da bi ga Zemljina gravitacija mogla zadržati, tako da se on popne u najviše slojeva atmosfere, odakle "pobjegne" u Svemir. Jedina dva tijela našega Sunčevog sustava dovoljno masivna da zadrže vodik su Sunce i Jupiter. Atmosfera Jupitera se sastoji od 99,5% vodika i helija. Vjeruje se da je Jupiterova jezgra načinjena od metalnog vodika, alotropske modifikacije vodika koja postoji pod iznimno visokim tlakovima.
Usput budi rečeno, vodik je najzastupljeniji element u Svemiru. 88% svih atoma što u Svemiru postoje, vodikovi su atomi.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr