Možete li mi molim objasniti kako nastaje superkritički ugljikov dioksid koji je u tekućem stanju te kako se može dobiti u laboratoriju. Navodno da je jedno od najboljih nepolarnih otapala... Pozdrav, SH

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa15@net.hr

 


Nije baš dobro reći da je superkritični ugljikov dioksid u tekućemu stanju; superkritični su fluidi po svojim svojstvima između plina i tekućine.
Naime, uzmeš li neku tekućinu, napuniš njome ampulu, zatališ je i počneš zagrijavati, moći ćeš promatrati kako se mijanja ravnoteža između tekuće i plinovite faze, s jedne strane porastom temperature raste tlak para tekućine što pogoduje nastanku više plinske faze, a s druge strane, istovremeno raste tlak u ampuli, što pak pogoduje ukapljavanju plinovite faze. Promjene ravnoteže u tom pokusu možemo pratiti tako da promatramo promjene razine tekućine i ampuli, tj. možemo pratiti kretanje plohe u kojoj se plin i tekućina sastaju. Ako ampulu dovoljo zagrijemo, i ako ona pri tome ne eksplodira, primijetit ćemo da se pri određenoj temperaturi granica između plina i tekućine zamuti i jednostavno nestane. Ono što se sada nalazi u našoj ampuli nije niti plin niti tekućina, nego nešto što se naziva suprakritičnim fluidom. Temperatura pri kojol je do te pojave došlo karakteristična za svaku tvar i naziva se kritičnom temperaturom. Međutim, kritični fluid može nastati samo ukoliko je tlak dovoljno visok; za svaku tvar postoji neki najmanji tlak kojime se zagrijavajuća se tvar mora stlačiti da bi on mogao nastati. Taj se tlak naziva kritičnim tlakom.
Suprakritični su fluidi obično puno reaktivniji od odgovarajućih tekućina, i jako su dobra otapala, a svojstva im jako ovise o tlaku i pemperaturi, tako da se mogu fino podešavati. Suprakritični se ugljikov(IV) oksid tako rabi primjerice za ekstrakciju kofeina iz zrna kave jer pono bolje prodire u materijale, no što to čini obični ukapljeni CO2.
Što se tiče dobivanja suprakritičnoga ugljikovog(IV) oksida, njegova je kritična temperatura bliska sobnoj: 31.1 °C, ali kritični mu je tlak 73.8 bar, tako da ga pravi jednostavno jakim tlačenjem plina pri temperaturama iznad kritične.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija