Molim vas,recite mi nešto o plazmi i objasnite zašto je ne ubrajamo u 4. agregatno stanje!

Ime i prezime: Ante Jerić dalibor.jeric@st.hinet.hr

Plazma je smjesa ogoljelih jezgri i elektrona te iona koji još nisu posve ogoljeli i to na iznad 5 000 stupnjeva Celsiusa. Nalazimo ju na Suncu i drugim zvijezdama, te drugdje u Svemiru. Plazma sačinjena od vodika i deuterija mogla bi i na Zemlji biti korisna za termonuklearne reakcije, kojima se oslobađa i energija na zvijezdama, što je prije nekoliko desetljeća otkrio slavni američki fizičar njemačkog podrijetla i nobelovac za fiziku Hans Albrecht Bethe, no nju je vrlo teško zadržati u zemaljskim uvjetima, svaki se materijal na temperaturama višima od 5 000 stupnjeva Celsiusa tali, a tu su i mnoge druge tehničke poteškoće. Ipak, znanstvenicima je uspjelo zadržati plazmu visoke temperature u nekom kratkom vremenu i u zemaljskim uvjetima, i to snažnim magnetskim poljima u reaktorima nalik automobilskoj gumi (oblik torusa), na taj način plazma nije doticala stijene reaktora jer je bila u gibanju i pod magnetskim poljem. Termonuklearne reakcije, ili reakcije fuzije, još su budućnost u smislu energetske iskoristivosti.

Je li plazma baš 4. stanje materije? Stanje materije definirano je zapravo ukupnom energijom potrebnom za postizanje tog stanja, što je za različite razine organizacije materije različito, tj. temperaturom, te drugim karakteristikama, za svako stanje čak posebnim, tako da i ima i nema smisla govoriti o stanjima materije, agregatnim stanjima, van osnovna tri koja možemo karakterizirati za razne materijale pomoću istih veličina i istih većih raspona vrijednosti tih veličina.

Više o plazmi vidi na stranama E-škole fizike.

Odgovorio: Marko Grba