Molim Vas odgovor na slijedeće pitanje (kako bih pomogla prijateljici čija kćer ide u 8 r. osnovne i rade neke jednostavne pokuse,zbog HNOS-a kod kuće): Gdje se mogu nabaviti ugljene elektrode? Modru galicu i kuhinjsku sol imamo, sve ostalo za dokaz provodljivosti struje imamo, samo nam nedostaju ugljene elektrode. Unaprijed hvala na odgovoru, Snježana

Ime i prezime: snjezana haiman shaiman@grad.hr

Pozdrav.

Većina standardnih suhih baterija ima za jednu od elektroda ugljeni štapić (pozitivni pol), dakle, možete pažljivo (štapić je poprilično krt) rastvoriti neku bateriju.

Za ovakve pokuse je zapravo jedino bitno da je materijal elektrode dovoljno inertan da ne ulazi u kemijske reakcije s otopinama, pa vam u tu svrhu mogu poslužiti i jezgre olovaka ili tzv. špicevi ili mine za tehničke olovke. Za velik broj otopina mogu poslužiti i olovne elektrode.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com