Kakvi su to elementi ununnilij, unununij, ununbij i ununkvadij. Ako vam nije teško napišite mi nešto o njima. Kakva svojstva imaju? Jesu li otrovni? Kada su otkriveni? Jesu li radioaktivni? Gdje su otkriveni? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tomislav Damjanović maninthemiddle@net.hr

Ununnilij, unununij, ununbij i ununkvadij su sustavna imena kemijskih elementata rednih brojeva 110, 111, 112 i 114. To su iznimno nestabilni elementi, dobijaju se u sudaračima čestica po nekoliko atoma, a i ti atomi se ubrzo raspadnu (od navedenih najstabilniji je prvi, atomskog broja 110 čiji jedan izotop imaja vrijeme poluraspada od čak 1,6 min, drugi je 114., koji ima vrijeme poluraspada od oko 30 sekundi, a ostali se raspadaju oko jedne milisekunde nakon što su nastali). Zbog toga uzorke elementarnih tvari tih elemenata nije moguće prikupiti u dovoljnoj količini da bi im se proučila svojstva, pa je sve što se o njima zna, to da se mogu pripraviti. O njihovim se kemijskim i fizičkim svojstvima može samo nagađati temeljem poznavanja svojstava drugih članova skupina kojima pripadaju.
Kada su otkriveni? Nije to baš najlakše reći. Naime,kada nastane takav jedan atom koji se gotovo smjesta raspadne, jako je teško potvrditi kakav je to atom zapravo bio. Tako je otkriće 110. elementa bila prvo objavila jedna skupina sovjetskih znanstvenika 1987. što su onda drugi osporili. Drugi puta su otkriće objavili u Sjedinjenim Američkim Državama 1991., ali i to je osporeno. Službeno je priznato otkriće grupe iz Darmstadta koji su uspjeli 1994. dokazati da su bombardirajući olovnu metu niklovim ionima proizveli tri atoma elementa 110. Slična bi se priča dala ispričati o svakom od tih elemenata.
Inače, ta sustavna imena elemenata su samo privremena dok se ne odluči po komu ili čemu će ih se imenovati. U zadnje dvije godine to je i učinjeno, tako da se ununnilij danas zove darmstadtij (po gradu Darmstadtu u njemačkoj saveznoj državi Hessen), a unununij rentgenij (po njemačkom znanstveniku W. K. Roentgenu).
Pozdrav!

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr