Zanima me je li moguća sinteza natrijeva metoksida iz metanola i natrijevog hidroksida? Čini mi se da za to postoji i patent, ali ne djeluje baš uvjerljivo... Pozdrav, SH

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa15@net.hr

Natrijev metoksid se uobičajeno pripravlja tako da se komadić natrija ubaci u tikvicu s bezvodnim metanolom. Pri tom se razvijaju mjehurići vodika i dolazi do oslobađanja topline. Reakcija nije toliko burna kao reakcija natrija s vodom, no ipak treba biti oprezan. Kao produkt reakcije dobije se metanolna otopina natrijeva metoksida (obično se označuje kao NaOMe/MeOH). Nju treba čuvati zaštićenu od vlage iz zraka jer se natrijev metoksid u reakciji s vlagom iz zraka raspada najprije na natrijev hidroksid i metanol, pa nastaje NaOH/MeOH, a daljnjom reakcijom s ugljikovim dioksidom iz zraka iz otopine taloži natrijev karbonat, Na2CO3. Zato se ta otopina pripravlja obično neposredno prije same reakcije u kojoj se NaOMe/MeOH upotrebljava kao reagens.

Natrijev hidroksid (NaOH) je inače slabo topljiv u metanolu. Nedavno sam pripravljao otopinu NaOH u metanolu, cNaOH = 1 mol/dm3 i imam osjećaj da je to sasvim blizu granice topljivosti.

Ukratko, rekao bih da natrijev metoksid (NaOMe) nije moguće pripraviti samo iz natrijeva hidroksida i metanola, barem ne pri nekakvim uobičajenim temperaturama i tlakovima. No, uz kakav dobar katalizator ili sredstvo koje jako dobro uklanja vodu... nikad se ne zna! Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr