molim vas dali mi možete napisati formulu gorenja glukoze? tj. koji elemenat još nastaje uz CO2 i H2O. hvala vam

Ime i prezime: maja veličan mvelican@inet.hr

Pitanje ti je na razini "Možete li mi otpjevati kanadsku zastavu, tj. koja još religija postoji u Kanadi osim engleske i francuske?".

Dakle, idemo redom:

(1) U kemiji ne postoji "formula gorenja". Pretpostavljam da te zanima (kemijska) jednadžba gorenja glukoze, tj. jednadžba reakcije glukoze s kisikom. Ona glasi:

C6H12O6 + 6O2 → 6CO2 + 6H2O

(2) Ugljikov dioksid i voda nisu kemijski elementi, već kemijski spojevi. To bi ti gradivo sedmog razreda osnovne škole trebalo biti poznato.

(3) Produkti spaljivanja glukoze su ugljikov dioksid i voda; drugih produkata nema, naravno pod uvjetom da je prilikom reakcije osiguran dovoljan pristup kisiku iz zraka. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr