Oprostite za domaću zadaću sam dobio pitanje koliko grama Fe i koliko grama S trebada se dobije FeS. Malo je zbunjujuće ali zanima me u kojemu omjeru se treba pomiješati Fe i S i zašto.

Ime i prezime: luka magdić mucy24@net.hr

Trebaš malo razmisliti. Kemijska formula željezova(II) sulfida je FeS. To znači da će se s jednim atomom željeza spojiti točno jedan atom sumpora, s dva atoma željeza spojit će se točno dva atoma sumpora, s tri atoma željeza spojit će se točno tri atoma sumpora, (...), s 15695 atoma željeza spojit će se točno 15695 atoma sumpora itd.

Idemo dalje. Vjerujem da znaš izračunati koliko točno atoma željeza ima u jednom gramu željeza; to ste učili u školi. Izračunaj dakle koliko ima atoma željeza u jednom gramu željeza. To će biti neki jaaako veliki broj. S tim jako velikim brojem atoma željeza spojit će se točno toliko atoma sumpora. Sada još samo treba izračunati masu tog broja sumporovih atoma i zadatak je riješen. Nadam se da ti će ti ovo pomoći; ako ne, javi nam se ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr