Mozete li mi reci je li isto benzil klorid i klor benzel? a sta je benzoil klodid? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: dzana ismic sttart_22@hotmail.com

Spojevi koji bi se zvali "benzil klorid", "klor benzel" i "benzoil klodid" ne postoje. Postoje, međutim, spojevi benzil-klorid, klorbenzen i benzoil-klorid. Radi se o trima različitim spojevima.

Benzil-klorid je spoj čija sažeta strukturna formula glasi C6H5CH2Cl. Sažeta strukturna formula klorbenzena je C6H5Cl, a benzoil-klorida C6H5COCl.

Što se tiče zapisivanja imena navedenih spojeva, treba uočiti sljedeće:

(1) Imena benzil-klorid (engl. benzyl chloride) i benzoil-klorid (engl. benzoyl chloride) u hrvatskom se jeziku pišu kao dvije riječi povezane spojnicom (znak -), dok se u engleskom jeziku pišu kao dvije riječi odvojene razmakom. Kada bismo u hrvatskome pisali benzil klorid (dakle bez spojnice), onda bi se to dekliniralo benzila klorida, benzilu kloridu, benzilom kloridom...

(2) Ime klorbenzen (engl. chlorobenzene) piše se i u hrvatskom i u engleskom jeziku kao jedna riječ. Uoči da se u engleskom jeziku pojavljuje slovo o u chlorobenzene kojega u hrvatskomu nema.

Iz navedenih primjera treba zaključiti da kod imenovanja i zapisivanja imena spojeva trebamo biti iznimno oprezni, jer već i mala pravopisna ili tipografska pogreška može dovesti do nesporazuma i zabune. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Dodatak: O pravilnoj uporabi razmaka i spojnica u kemijskim imenima, o tome kada se i zašto u nekim kemijskim imenima pojavljuju oblici fluor, klor, brom i jod, a kada i zašto fluoro, kloro, bromo i jodo, te o drugim zanimljivim i često postavljanim pitanjima iz područja kemijske nomenklature pročitajte u članku:

T. Portada i V. Stilinović: Što treba znati o hrvatskoj kemijskoj nomenklaturi?

nedavno objavljenom u časopisu Kemija u industriji. Do članka možete doći klikom ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr