Što su cijanidi? Čuo sam da su u vrlo malim količinama smrtonosni za ljude. Hvala!

Ime i prezime: Denis Koren dekoren@globalnet.hr

Cijanidi su soli cijanovodične kiseline. Cijanovodična kiselina je otopina plina cijanovodika (HCN) u vodi, što zapisujemo HCN(aq). Struktura molekule cijanovodika je H–C≡N, iz čega vidimo da je u molekuli cijanovodika vodikov atom povezan s ugljikovim jednostrukom vezom, dok je ugljikov atom s dušikovim povezan trostrukom vezom. Cijanovodična kiselina u vodi slabo disocira na vodikov kation H+ i cijanidni anion CN.

Najpoznatiji cijanidi su natrijev cijanid, NaCN, i kalijev cijanid, KCN. Cijanovodik i cijanidi su izrazito otrovni i smrtonosni za ljude i životinje. Cijanovodik inače ima miris po gorkim bademima. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr