koliko moramo otopit NaCl u 0.5litara vode da bi dobili molalnu otopinu a koliko da dobijemo molarnu?

Ime i prezime: matija rudan matija_rudan@net.hr

Izrazi molalna (ili jednomolalna), dvomolalna, tromolalna, zatim molarna (ili jednomolarna), dvomolarna, tromolarna, te normalna (ili jednonormalna), dvonormalna itd. otopina odavno su zastarjeli i ne bi ih trebalo više upotrebljavati. Štoviše, čudi me odakle si ih uopće iskopao. Umjesto "molalna otopina" treba reći "otopina molaliteta 1 mol/kg", a umjesto "molarna otopina" treba reći "otopina množinske koncentracije 1 mol/dm3".

Molalitet b = 1 mol/kg znači da je u jednom kilogramu otapala otopljen 1 mol tvari. Množinska koncentracija c = 1 mol/dm3 znači da se u 1 dm3 otopine nalazi 1 mol otopljene tvari. Uoči da je u prvom slučaju sastav otopine definiran pomoću mase čistog otapala, a u drugom slučaju pomoću volumena otopine.

Vodenu otopinu natrijeva klorida (NaCl) molaliteta 1 mol/kg priređujemo tako da u točno odvaganoj masi vode otopimo onoliko NaCl koliko je potrebno da omjer množine NaCl i mase vode bude 1 mol/kg. Budući da 0,5 L vode pri sobnoj temperaturi ima masu 0,5 kg (gustoća vode je 1000 g/dm3), u 0,5 L vode otopit ćemo 0,5 mol NaCl čija je masa mNaCl = nNaCl · MNaCl = 0,5 mol · 58,44 g/mol = 29,22 g. Nakon otapanja natrijeva klorida u vodi volumen otopine više neće biti jednak početnom volumenu vode (promjena neće biti velika, ali je ipak mjerljiva).

Pola litre vodene otopine NaCl množinske koncentracije 1 mol/dm3 priređujemo tako da najprije odvagnemo 29,22 g natrijeva klorida, zatim ga premjestimo u odmjernu tikvicu od 500 cm3, dodajemo vode malo po malo, tako da se sav natrijev klorid otopi, zatim nastavljamo dodavati gotovo do oznake, začepimo tikvicu i nekoliko puta ju okrenemo gore-dolje kako bi se otopina dobro izmiješala i postala homogena, potom kapaljkom dodamo točno toliko vode koliko je još potrebno da bi otopina imala volumen 500 cm3, tikvicu začepimo, još jednom promiješamo i to je to. Uoči da nam nije unaprijed poznato koji ćemo točno volumen čiste vode potrošiti za pripravu opisane otopine. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr