Dijamant je najtvrđa nama poznata tvar u svemiru. Može li se slično reći i za drago kamenje, primjerice smaragde? Koliko su oni tvrdi u odnosu na dijamant? Hvala!

Ime i prezime: Antonio Kobeščak drazen.kobescak@zg.htnet.hr

Prije svega, rečenica: "Dijamant je najtvrđa nama poznata tvar u svemiru.",zvuči mi biblijski apokaliptično. Protegnuti ispitivanje tvrdoće mjaterijala na cijeli Svemir, ne zvuči mi ozbiljno.
Dijamant je za sada najtvrđa poznata tvar (što se tiče nas ljudi i materijala koji su nama poznati). Po tvrdoći su mu konkurenti borov nitrid (BN), koji je druga najtvrđa tvar i borov karbid (B4C) koji je treća.U ovisnosti o načinu definiranja (i određivanja) tvrdoće u konkurenciju ulaze i neki kompozitni materijali, primjerice, kompozitni materijal dobiven iz ugljika i tantalovog karbida.

Moram napomenuti da pojam tvrdoće ne možemo odvojiti od načina na koji se određuje. Naime, određivanje tvrdoće u tehničke svrhe izvodi se načinom koji može dati najbolje informacije za specifičnu primjenu i specifičnu usporedbu materijala. Najčešće primjenjivane metode određivanja tvrdoće su prema Brinellu (utiskivanje tvrde kuglice u materijal), Vickersu (utiskivanje dijamantskog šiljka u obliku piramide) i Rockwellu (utiskivanje stošca).

Što se tiče usporedbe tvrdoće, prvu skalu tvrdoće uspostavio je Friedrich Mohs (1773-1839), njemački geolog i mineralog. Skalu je izradio ispitivanjem sposobnosti grebanja jednog materijala drugim. Naime, s tvrđim materijalom se može lakše zagrebati mekši nego obrnuto. Primjerice, kristalom gipsa gotovo da nije moguće zagrebati obično prozorsko staklo, no sa komadom razbijenog stakla može se lakoćom zagrebati kristal gipsa. Ocjenom ove sposobnosti minerala Mohs je sastavio skalu:

1 talk
2 gips
3 kalcit
4 fluorit
5 apatit
6 ortoklas
7 kvarc
8 topaz
9 korund
10 dijamant

Ova skala nije linearna, što znači da ortoklas nije dva puta tvrđi od kalcita. Približna stvarna relativna tvrdoća bi bila:

1 talk
3 gips
9 kalcit
21 fluorit
48 apatit
72 ortoklas
100 kvarc
200 topaz
400 korund
1600 dijamant

Većina dragog kamenja ima tvrdoću po Mohsovoj skali 7 ili više. Tvrdoće nekih od njih prema Mohsovoj skali bi bile:

10 dijamant
9 safir, rubin
8,5 krizoberil, aleksandrit
7,5-8,0 beril, smaragd, akvamarin
7,5 cirkon
7,0 kvarc, citrin, ametist, gorski kristal
6,5 žad
5,5-6,5 opal
5,0-6,0 tirkiz

Nadam se da si zadovoljan odgovorom. Lijep pozdrav.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com