Sto se dogadja, kada se pomocu cijevcice upuhuje zrak iz usta(pluca) u plamen svijece? Da li ima kakav utjecaj povecana koncentracija CO2 i vlage a smanjena koncentracija kisika u smjesi ispuhanog zraka?

Ime i prezime: Silvija Skupnjak ljekarne-skupnjak@vz.tel.hr

Silvija, bijeli dim je uglavnom parafin od kojeg je i izrađena svijeća, parafin isparava dok svijeća gori, a možeš ga hvatati cjevčicom tijekom gorenja svijeće. S ovim stvarima igrao se i veliki Michael Faraday još uvijek vjerojatno najveći eksperimentalni kemičar svih vremena. O njemu mozeš naći informacija u knjigama, a i na internetu. (Probaj potražiti pa ako ne uspiješ onda mi se javi da ti pomognem.)
Upuhuješ li cjevčicom zrak u plamen on poprima plavu boju jer mu raste temperatura. Boja plamena povezana je s temperaturom što je ona viša plamen je plaviji i potom svjetliji, ide prema plavobijelom. Temperatura plamena je viša jer upuhivanje zraka omogućuje dodatni pristup kisika i time bolje sagorijevanje goriva što daje više topline (višu temperaturu). Ugljikov dioksid i vlaga, u ovom slučaju, ne utječu na temperaturu plamena. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

Puno hvala na odgovorima!

Silvija

Odgovorio: Silvija Skupnjak   ljekskup@vz.tel.hr

Hvala i tebi Silvija. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr