prvo veliki pozdrav:) zanima me kako identificirati primarne sekundarne tercijarne i kvartane amine u labaratoriju, tj. ako dobijemo neku organsku analiticku da znamo s cim ih dokazati i sto nastaje. Nasla sam nes sitno al to je premalo preko metiloranza,, puno hvala ps bili bismo jako zahvalni kad biste odgovorili prije petka:)

Ime i prezime: Matea Vlatković vlatkovicmatea@yahoo.com

1. Acetil-klorid ili acetanhidrid za primarne i sekundarne amine.

Acetil-klorid reagira vrlo brzo i burno, troši dva ekvivalenta amina te dodatno nastaje i aminski hidroklorid.
Acetanhidrid kvantitativno prevodi amin u acilni derivat.
Zbog toga je acetanhidrid općenito pogodniji za pripravu acetilnih derivata no acetil-klorid je bolji u analitičkom smislu dokazivanja primarnih i sekundarnih amina.

2. Benzoil-klorid slično kao i pod 1. samo slabija reaktivnost.

3. Benzensulfonil-klorid reagira s primarnim i sekundarnim aminima, ali ne s tercijarnim aminima.
Nastali sulfonamid primarnog amina je topljiv u alkalnom mediju, sekundarnog nije, a tercijarni ne reagira i može ga se destilirati iz smjese.

Dalje primarni aromatski amini daju diazo-spojeve koji s fenolom daju diazo-boje.

Sekundarni aromatski amini daju nitrozo-spojeve pa ih se može indirektno detektirati nitrozo-testom.

Tercijarni aromatski amini, poput dimetilanilina, daju p-nitrozo-derivate.

Test na primarne amine s karbilaminom ili s izocianidom je toliko osjetljiv i specifičan da se može koristiti za dokazivanje tragova primarnih amina u smjesi sa sekundarnim i tercijarnim.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr