bok,prošli tjedan postavila sam vam par pitanja ali odgovorili ste mi samo na jedno,pa ako bi mi mogli odg. i na ostale jer mi je jako važno...ali ni tu nije priči kraj jer imam nova pitanja:)reagira li neka karboksilna kiselina s HCl,tj.,razlaže li se u kiseloj sredini na nešto?Imam u udžbeniku neki zadatak,kod kojeg piše da CH3CH2CH2CH2COOH ne reagira sa HCl,a to mi je malo čudno?Ne nastaju li tako acil-halogenidi??MOLIM vas odgovorite mi

Ime i prezime: Martina Zadravec martina_z@net.hr

Acil-halogenide nije moguće pripraviti reakcijom karboksilnih kiselina s halogenovodičnim kiselinama (vodenim otopinama halogenovodika) jer su acil-halogenidi jako osjetljivi na vlagu, tj. vodu, pa male količine nastalog acil-halogenida odmah reagiraju s vodom raspadajući se na polaznu kiselinu i halogenovodik. Drugim riječima reakcija ide, ali je ravnoteža toliko jako pomaknuta na stranu reaktanata da nam takva reakcija nije korisna za pripravu acil-halogenida.

Možda bi bilo moguće acil-halogenide pripraviti uvođenjem suhog halogenovodika u čistu karboksilnu kiselinu ili otopinu karboksilne kiseline u nekom nevodenom otapalu, no u praksi se acil-halogenidi ipak najčešće pripravljaju reakcijom karboksilnih kiselina s tionil-halogenidom, SOX2 (X = Cl, Br), a kao otapalo obično se uzima diklormetan, CH2Cl2. Reakcija teče prema jednadžbi:

RCOOH + SOX2(l) → RCOCl + HX(g) + SO2(g)

Posve analognom reakcijom moguće je iz alkohola dobiti alkil-halogenide.

Što se tiče ostalih pitanja, odgovorit ćemo kad stignemo. Toliko za sada. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr