Ime i prezime: Martina Zadravec martina_z@net.hr

Da, lužine su vodene otopine baza. Lužine provode električnu struju bolje od destilirane vode. Otopine jakih baza bolje provode električnu struju od otopina slabih baza. Lužine reagiraju s otopinama slabih kiselina pri čemu nastaje odgovarajuća sol i voda. Jake baze (npr. natrijev hidroksid) u vodi potpuno disociraju na ione, a slabe (npr. amonijev hidroksid) nepotpuno.

Na razini osnovne škole i gimnazije, dakle na razini predfakultetske nastave, možemo reći da je oksonijev ion isto što i hidronijev ion: to su dva imena za česticu H3O+. Oksonijev ion je sustavno, a hidronijev trivijano ime. U praksi često govorimo i o vodikovim ionima, H+, pri tom zanemarujući činjenicu da je vodikov ion zapravo "zalijepljen" za molekulu vode, tvoreći oksonijev ion.

U svim vodenim otopinama, pa tako i u vodenim otopinama baza, uvijek ima oksonijevih iona. U destiliranoj vodi koncentracija oksonijevih iona iznosi 10−7 mol/dm3, dok je u otopinama baza uvijek manja od te vrijednosti. O tome kako je izračunati vidi ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr