pitanje je tj. zadatak iz područja stehiometrije: V(2 doLje)(HCL)=200mL C(HCL)=00.06mol/L W(HCL)=36.6% gustoća=1.008 g/cm³ traži se: V(dole 1)(HCL)=? opiši postupak priprave te otopine? Hitno mi je do sutra molim vas,hvala

Ime i prezime: danijela danijela_separovic

Danijela,

najkraći je odgovor na tvoje pitanje:
V1={M(HCl) x V2(HCl) x c(HCl)}/{w(HCl) x ρ(HCl)}

Da bismo došli do gornjega izraza, prvo recimo da je početni volumen (koji se traži) jednak omjeru mase i gustoće početne otopine klorovodične kiseline. Kako je maseni udio početne kiseline različit od 100% (što je i kemijski nužno), to ćemo ovaj omjer morati podijeliti s masenim udjelom kiseline u otopini. Na taj smo način u brojniku dobili masu "bezvodne kiseline". Ta je, pak, jednaka umnošku molarne mase kiseline i njezine količine. Količina je, opet, umnožak volumena konačne otopine i njezine koncentracije.

Uvrštavanjem zadanih podataka dolazi se do brojčanoga rješenja.

Što se drugog dijela pitanja tiče, razrijeđenija otopina klorovodične kiselina dobiva se, općenito, miješanjem koncentriran(ij)e otopine s vodom. Obično se voda ne smije dodavati u kiselinu. U stvarnom životu ovo predstavlja mali problem pa se obično radi tako da se u prikladnu odmjernu tikvicu ulije veći dio potrebne vode (ali ne sve!), potom se pipetira potrebna količina kiseline, to sve lijepo promućka i zatim doda voda do oznake na odmjernoj tikvici.

Drugi puta bi bilo lijepo da napišeš punu adresu elektroničke pošte.

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr