Culi smo da se voda moze definirati sa pojmom plazme, kao cetvrto njeno stanje. Molim Vas mozete nam nesto vise reci o tome ili poslati neki link vezan uz tu temu.

Ime i prezime: Darko Martinko os.dugave@zg.tel.hr

Moram reći da mi samo pitanje i povezanost vode i plazme kao četvrtog agregatnog stanja tvari nisu baš sasvim jasni. Međutim, tražeći po Internetu naišao sam na web stranice koje predstavljaju "rječnik" pojmova vezanih uz istraživanje plazme i njezina svojstva. Sam rječnik je na engleskom jeziku, a hrvatski prijevod teksta koji definira samu plazmu glasi:

"
Pojam: Plazma

Definicija:

"Četvrto stanje materije" u kojem je veliki broj atoma ili molekula ioniziran. Fizika plazme je jedinstvena u usporedbi s fizikom krutina, tekućina i plinova. (Većina plazmi može se zamisliti kao vrlo vrući plinovi, ali njihova su svojstva općenito vrlo drugačija.) Neki (ali ne svi!) primjeri su Sunce, fluorescentne žarulje i ostale cijevi u kojima dolazi do električnog pražnjenja kroz plin, vrlo vrući plamenovi, veliki dio međuplanetarnog, međuzvjezdanog i međugalaktičkog prostora, Zemljina ionosfera, dijelovi atmosfere uz električna pražnjenja te, naravno, plazme u nuklearnim reaktorima i ostalim eksperimentima iz fizike plazme. Među vrste plazme spadaju:

Astrophysical, Collisionless, Cylindrical, Electrostatically Neutral, Inhomogeneous, Intergalactic, Interstellar, Magnetized, Nonthermal, Partially Ionized, Relativistic, Solid State, Strongly Coupled, Thermal, Unmagnetized, Vlasov i više."

Spomenuti tipovi plazme i općenito vrlo veliki broj pojmova vezanih uz fiziku plazme pojašnjeni su na web stranicama rječnika:

Odgovorio: Tomislav Friščić   friscic@chem.pmf.hr