Što mi možete reći o fulerenu? Ma kojoj internetskoj adresi bih o tome mogla više pročitati? Hvala.

Ime i prezime: Dora Šušković dora.suskovic.stipanovic@zg.htnet.hr

Doro,

ukratko bi se u fulerenu moglo reći to da je on alotropska modifikacija ugljika s određenim brojem ugljikovih atoma. Najstabilnija je modifikacija ona sa 60 ugljikovih atoma. Svaki atom ima hibridnu sp2 orbitalu te je povezan sa svojim susjedima jednostrukim i dvostrukim vezama u rezonanciji. Površina, kako vanjska, tako i unutrašnja prekrivena je "morem" π-elektrona. Polumjer molekule iznosi oko 700 pm. Molekula ima oblik okrnjenog ikozaedra puno češće opisivan kao oblik nogometne lopte (zbog čega su mu predlagali imena poput "ballene", "spherene", "soccerene", "carbosoccer" i sl.).

Da bi se dokazalo postojanje C60 molekule korištena je masena spektroskopija koja je pokazala da je upravo C60 molekula najstabilnija (najčešće se pojavljivala). Kao druga najstabilnija vrsta pokazala se molekula C70.

Osim kuglastih struktura na koje se ime "fuleren" uglavnom odnosi, svaku nanocjevčicu (izduženi valjkasti oblik) sastavljenu od ugljikovih atoma možemo, također, smatrati modifikacijom fulerena.

O fulerenu možeš pročitati koju rečenicu u odgovoru uvaženog kolege Portade, na stranicama Kemijsko-tehnološkoga fakulteta u Splitu te, kao i uvijek, na Wikipediji na kojoj se nalaze i poveznice za daljnje čitanje.

Izvorni znanstveni rad o fulerenu možeš naći u časopisu "Nature" iz 1985. (H.W.Kroto, J.R.Heath, S.C.O'Brien, R.F.Curl, R.E.Smalley, Nature, 318 (1985) 162 - 163)

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr