Možete li mi poslati formule dobivanja alkohola i njihove oksidacije i sagorijevanja: unaprijed zahvaljujem!!

Ime i prezime: Valentina Forgač marijan.forgac@zg.hinet.hr

Valentina ne možeš reći formule dobivanja, oksidacije i sagorijevanja alkohola, već kemijske jednadžbe. Dobivanje imaš u svakom udžbeniku za 8 razred, primjerice metanola ili etanola.
Blagom oksidacijom alkohola nastaju aldehidi ili ketoni ovisno o tome je li alkohol primaran ili sekundaran.

Slika 1. Oksidacija 2-propanola bakrom u aceton (propanon). Oksidacijom sekundarnih alkohola nastaju ketoni, a oksidacijom primarnih nastaju aldehidi.

Ukoliko bi preko aktiviranog bakra osim primarnog alkohola prevodili i zrak onda bismo mogli nastali aldehid oksidirati i dalje, u karboksilnu kiselinu. Normalno reakcije u suprotnom smjeru također možemo iskoristiti za priređivanje alkohola (redukcija aldehida i ketona).

Potpunim sagorijevanjem alkohola kao i većine organskih spojeva nastaju ugljikov(IV) oksid i voda, primjerice sagorijevanje već spomenutog 2-propanola opisuje sljedeća jednadžba kemijske promjene:

CH3CH(OH)CH3 + 9/2O2 → 3CO2 + 4H2O

Pozdrav.