molim definiciju lužine

Ime i prezime: sunčica vukelić suna@terraeko.hr

Lužine su vodene otopine. Može ih se prirediti otapanjem više vrsta tvari u vodi, ali i tako da neke tvari s vodom kemijski reagiraju. Primjerice, neki metali (poput natrija, kalija ili kalcija) reagiraju s vodom i pri tome nastaje plinoviti produkt (u ovim slučajevima vodik), a otopina postane lužnata. Možeš uzeti i neke okside, primjerice kalcijev oksid (poznat kao živo vapno) koji također reagira s vodom i nastane kalcijeva lužina (gašeno vapno). Zatim možeš u vodi otopiti hidrokside, primjerice natrijev ili kalijev hidroksid, pa ćeš dobiti lužnatu otopinu. A možeš u vodi otopiti i sodu bikarbonu pa ćeš dobiti također lužnatu otopinu (lužinu).

Lužine su, recimo, gorkog okusa, kad su koncentrirane jako nagrizaju kožu te su stoga tvari s kojima treba vrlo oprezno rukovati. Neka sredstva za čišćenje su lužine, primjerice Permetal za čišćenje pećnica.

Je li neka tekućina lužnata možeš utvrditi pomoću indikatora.

Imaš li još nejasnoća pitaj.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr