Interesuje me kako je Avogadro dosao do podatka da u 1 mol-u bilo koje supstance ima 6,022*10?23 cestica.Pretrazio sam "ceo" internet i svi su objasnjavali pomocu elektrolitickih zakona a poznato je da u Avogadrovo vreme za elektrolizu nisu ni culi tako da je apsurdno objasnjavati na taj nacin.Molio bih proracun po kome se dolazi do ove konstante.Unapred hvala. Sasa

Ime i prezime: Sasa Karajic milevaajnstajn@yahoo.com

Avogadro niti nije proračunao taj broj. Avogadro je, e kako bi riješio određene probleme, postavio hipotezu po kojoj jednaki volumeni različitih plinova pri istoj temperaturi i tlaku sadrže jednak broj jedinki.
Prvi koji je uspio proračunati broj molekula u jednom mililitru zraka bio je Josef Loschmidt.
Jedinica brojnosti dugo je i zvana Loschmidtov broj.
Danas jedinica brojnosti nosi ime u čast Avogadra (punim imenom i ostalim: Karlo Romano Lorenzo Amedeo Avogadro conte de Quaregna e Ceretto).

Uspijemo li odrediti Avogadrovu konstantu s još za red veličine manjom nepouzdanošću prestat će se koristiti Pariški etalon (jedinica mase).

Eto par crtica s kojima se može dalje.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr