MOžete li mi reći na koje se sve načine može dokazati prisutsvo dušične kiseline u nekoj otopini. Naime, pripremamo pokus dobivanja dušične kiseline katalitičkom oksidacijom amonijaka (poznatiji kao krijesnice u tikvici). U otopini koju dobijemo kad u korištenu tikvicu ulijemo vodu trebalo bi biti dušične kiseline. Problem je što unutra onda ima i puno amonijaka zbog kojeg dokazivanje nitrata preko pentaakvanitrozil željezovog (II) iona ne djeloje. Ne možemo dokazati kiselost jer je pH otopine zbog amonijaka još uvijek jako visok. Spominjali su mi da postoji reagen za nitrate (Nesslerov ako se ne varam) koji ima manu da je u isto vrijeme reagens na amonijak. Sve eni poznate nitratne soli su topljive u vodi. Postoji li još nešto što bi mi moglo pomoći?

Ime i prezime: Vilma Dembitz vilma.dembitz@email.t-com.hr

Čuj Vilma, nije to baš samo tako.
Ovaj link će ti pomoći (a vjerojatno i da obogatiš svoj nastup ipak si ti jedna maturantica :)) )

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr