Ja i moja nastavnica iz kemije se uvijek svađamo oko toga je li vapnena voda i natrijev klorid smjesa tvari ili spoj.Ona kaže da postoji razlika između vode vapnenice (kalcijeva hidroksida) i vapnene vode.Molio bih vaš stav.Hvala.

Ime i prezime: Marin Palaversa marin.palaversa@inet.hr

Kad kažemo vapnena voda onda mislimo na vodenu otopinu kalcijevog hidroksida, Ca(OH)2(aq). Dobivamo ju otapanjem kalcijevog oksida u vodi. Sama vapnena voda je u najširoj definiciji smjesa, ali posebna vrsta smjese koju zovemo otopina. Pod otopinama obično podrazumijevamo homogene sustave sačinjene od dvije (ili više) tvari, od kojih je najčešće jedna u značajnom suvišku (množinski). U vapnenoj vodi ima značajno više molekula vode nego formulskih jedniki kalcijevog hidroksida. Dodamo li u vapnenu vodu natrijev klorid, ovisno o dodanoj količini, može doći do njegovog potpunog otapanja ili će se dio otopiti, a dio ostati neotopljen (zasićena otopina). I u jednom i u drugom slučaju ja bih rekao da imam smjesu tvari; u prvom homogenu, a u drugom heterogenu. U prvom slučaju ta je smjesa otopina, a u drugom je to sustav sačinjen od dvije faze - otopine (tekuća faza) i neotopljenog NaCl (taloga, čvrsta faza). Hlađenje otopine imat će za posljedicu zasićenje (prezasićenje) te će doći do taloženja suviška otopljene tvari. Prvo počinje taložiti ona tvar koja u danim uvjetima ima najmanju topljivost. U ovom slučaju to je natrijev klorid. U nekim slučajevima moguće je hlađenjem otopina različitih soli dobiti druge soli, tzv., reakcija izmjene. Otopiš li u vodi kalijev klorid i natrijev nitrat hlađenjem takve otopine prvo će početi taložiti kalijev nitrat. Naime, u otopini prisutne ione (natrijev i kalijev kation te klorid i nitrat ion) moguće je kombinirati na dva načina; spojiti ih u početne soli ili izmjeniti katione i anione. Uzevši dvije tvari sada smo u mogućnosti dobiti druge dvije ili dobiti iste. Što ćemo dobiti određeno je temperaturom otopine, tj., topljivošću tvari. Prouči dijagram topljivosti u udžbeniku i probaj naći još neke druge kombinacije soli i uvjete pri kojima je na ovaj način moguće postići izmjenu.
Vodena otopina kalcijevog hidroksida i natrijevog klorida je homogena smjesa, tj., otopina, sačinjena od tri spoja (tvari): vode, kuhinjske soli i kalcijevog hidroksida.
Nadam se da sam pomogao. Pozdrav.

Odgovorio: Judaš Nenad   judas@chem.pmf.hr