zbilja mi je vazno da odgovorite na ovo vec postavljeno pitanje. kako djeluju indikatori? sa stajalista fizikalne kemije? zasto imaju te boje koje imaju i jesu li boje odraz energetskih stanja elektrona u atomu? preporucujete li nekakvu literaturu(i na engleskom)?

Ime i prezime: Lina Damic oriana117@yahoo.com

Lina, kada iz bijele svjetlosti odstranimo zračenje neke valne duljine umjesto bijelog svjetla vidimo svjetlost komplementarne boje.
Primjerice, odstranimo li zračenje valne duljine od približno 560 nm (tzv. žutozeleni kvant) vidjet ćemo ljubičasto svjetlo.

Stoga, promjena boje indikatora ukazuje da je iz spektra odstranjeno zračenje neke druge valne duljine.

Elektromagnetsko zračenje iz vidljivog dijela spektra energijom odgovara energijama elektronskih prijelaza (apsorpcija zračenja).

Prema tome možemo reći:

promjena boje - promjena apsorbiranog zračenja - promjena elektronske strukture!

Zahvaljujući specifičnoj interakciji s molekulama druge tvari (najčešće one čiju prisutnost indicira), molekulama indikatora se mijenja elektronska struktura.

Posljedica je nova (drugačija) razlika u energiji između dva elektronska stanja, a time i apsorpcija različitog kvanta. Konačna posljedica je promjena boje tvari.

Nešto o tome možeš naći i na:

Što razumiješ razumiješ, a što postane preteško (sigma zvjezdice islične stvari) nije ti sada presudno.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr