Mene zanima što znate o aparatu KIPPOB za kemiju, koja mu je svrha,imate li kakve slike o tome aparatu i da mi napišete nešto o njemu.Podatak potreban za školu. HVALA!!!

Ime i prezime: Valentin Noršić tin@net.hr

Nema povratnog odgovora na e-mail pa ću ja odgovoriti na pitanje pretpostavljajući da je riječ o Kippovom aparatu.

Kippove aparate koristimo za laboratorijsko dobivanje većih količina plinova. Slika 1. prikazuje Kippov aparat u presjeku.

Slika 1. Presjek tipičnog Kippovog aparata.

Gornja staklena kugla (glava) svojim nastavkom ulazi u tijelo Kippovog aparata. U nju se sipa tekućina reagens, najčešće neka kiselina (primjerice solna). Iznad struka Kippovog aparata na perforiranoj površini, nalaze se veći komadi čvrste tvari A, drugog reaktanta za dobivanje plina. Tekućina (kiselina) kroz cijev ulazi u tijelo Kippovog aparata i dolazi u dodir s tvari A. Reakcijom nastaje plin koji ispunjava tijelo aparata. Ukoliko je pipac zatvoren plin će kiselinu postisnuti nazad kroz cijev i reakcija će prestati. Podešavanjem otvora pipca može se dobiti stalna struja plina.

Primjeri tvari A uz tekući reagens HCl(aq):

cink za dobivanje vodika, kamenac, kalcijev karbonat za dobivanje CO2, FeS za dobivanje H2S.

Postoje i drugačije izvedbe aparatura za dobivanje plinova, koje su u većoj ili manjoj mjeri analozi Kippovog aparata.

Pozdrav, bumo nadelali i neku fotku. :)

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr