Pozdrav ! Zanima me da li bi se za katalitičku dehidrataciju alkohola umjesto nekog tamo katalizatora "Leuna Kontaktmasse 5780" , a to je smjesa Al2O3 i Na2O na inertnom nosiocu, mogao koristiti bakar(II)oksid na glini. To se lako napravi tako da komadići gline potope u otopinu bakar sulfata i žare desetak minuta na 1000 stupnjeva celzija.(moja zamisao) pozdrav SH

Ime i prezime: Siniša Habazin sinis15@net.hr

Možda bi neki tehnolog znao o tome više od mene, ali jedini razumni odgovor koji meni pada na pamet glasi: trebalo bi probati. Naime, to što se u industrijskom postupku upotrebljava neki katalizator ne mora značiti niti da je on jedini, a niti da je najbolji katalizator za tu namjenu. Kod odabira katalizatora za industrijski proces vodi se računa ne samo o učinkovitosti katalizatora, nego i o odnosu učinkovitosti i cijene. To znači da će se u industriji često upotrebljavati lošiji, ali zato bitno jeftiniji katalizator. Zato mislim da bi tvoja ideja načelno mogla funkcionirati.

Usput, spojevi bakra koje spominješ zovu se bakrov(II) oksid i bakrov(II) sulfat. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr