Zamolio bih vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje:Zašto se nakon esterifikacije reakcijska smjesa izlije u zasićenu otopinu natrijeva klorida a ne u destiliranu vodu?

Ime i prezime: Zoki zoran.dosen@bj.hinet.hr

Esterifikacije nisu potpune promjene i u reakcijskoj smjesi uvijek zaostaje neizreagiranih molekula alkohola i karboksline kiseline kao i iona katalizatora (hidroksidi ili hidronij ioni). Ulijemo li takvu smjesu u destiliranu vodu lako će doći do povratne reakcije i hidrolize estera. Prelijevanje u zasićenu vodenu otopinu natrijevog klorida značajno smanjuje povratne reakcije jer se ester djelomično izdvaja iz smjese zbog povećane ionske jakosti (mnoštvo iona natrija i klora čine otopinu još polarnijim medijem nego što je sama voda). Karboksilna kiselina, alkohol i katalizatori obično su dobro topljivi u slanim vodenim otopinama. U svemu je zapravo najvažnije odstraniti katalizator. Izlijevanje reakcijske smjese u vodene otopine obično je brzo popraćeno ekstrakcijom produkta pogodnim organskim otapalom (vrlo često eter). Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr