Na županijskom natjecanju za treće razrede bio je zadatak u kojem je trebalo uzračunati reakcijsku entalpiju dobivanja elementarnog bakra iz halkozina. Reakcijska entalpija je u rješenjima računata za 3Cu2S + 3O2  6Cu + 3SO2 , dakle za 3 mol rude i 6 mol dobivenog bakra. Ja sam računala reakcijsku entalpiju za Cu2S + O2  2Cu + SO2 , dakle po 1 mol reaktanta, što se meni čini točnije, i za tako napisanu reakciju dobila točnu vrijednost entalpije, ali mi se to nije priznalo. Je li ono kako sam ja napisala stvarno krivo, a ako jest, zašto? Pozdrav i unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ivana Brekalo miro.brekalo1@st.t-com.hr

Na žalost nemam zadatak. Moglo bi biti da je jedno i drugo ispravno. Nisam siguran što je točno trebalo izračunati i što si točno učinila. Treba još malo informacija.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr