Zanima me koji su oksidacijski brojevi pojedinih atoma sumpora u tiosulfatnom i tetrationatnom ionu te da li ih je moguće odrediti heterolitičkim cijepanjem pojedinih veza.Naime, tako određeni oksidacijski brojevi sumpora u tiosulfatu iznose +V i -I, a u tetrationatu +V i nula. Dok u udžbeniku opće i anorganske kemije piše za tiosulfat +VI i -II, a za tetrationat +VI i -I. Hvala!

Ime i prezime: Divor Kiseljak dkiselja@inet.hr

Te je oksidacijske brojeve kao i sve druge moguće odrediti heterolitičkim cijepanjem veza oko njih. Istina je da tako dobivaš brojeve koji nisu u skladu s uobičajenom klasifikacijom spojeva sumpora no to nema veze, oksidacijski broj je ionako fiktivan. Oksidacijske brojeve kakvi su u udžbeniku Filipović-Lipanović možeš dobiti na nekoliko načina. Jedan od njih je da na temelju formalnih naboja umjetno pripišeš veću elektronegativnost onoj od dviju istovrsnih srži koja ima negativniji formalni naboj. Drugi je poslužiti se strukturnom analogijom sa sulfat ionom. Tiosulfat ion je strukturno analogan sulfatnom ionu i možeš reći da je u njemu jedan atom sumpora zamijenio jedan kisikov atom te toj sumporovoj srži pripisati oksidacijski broj -II.
Zašto se javljaju takvi problemi priča je za sebe (i u ovom trenutku sporedna za tebe). Valja više poznavati povijest problema pa onda stvari postaju jasnije.

U konačnici promjena oksidacijskog broja jedne srži iznosi jedan kako god do tih brojeva došao. :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr