Evo mene opet, ali sad punim imenom.Jedino što znam o einsteiniju je to da ga je otkrio A. Einstein.Htjela bih znati nešto više-nije jako hitno.Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Sara Morasi Piperčić sara5@net.hr

Sara, einsteinij nije otkrio Albert Einstein već je element dobio ime njemu u čast. Ovaj element otkriven je zajedničkim radom istraživača iz Argonnea, Los Alamos, SAD, i kalifornijskog sveučilišta Berkeley (isto SAD). element je prvi put zamijećen u studenom 1952. godine u radioaktivnom otpadu eksplozije prve velike termonuklearne bombe koja je bačena na Pacifiku. Makroskopski je prvi put izoliran 1961. godine izotop 253Es.

Osim Einsteina još je znanstvenika čija su znanstvena otkrića zadužila čovječanstvo te su kemijski elementi njima u čast dobili ime. Kao primjere navesti ću: Enrico Fermi - fermij, Dimitrij Mendeljejev - medelevij, Alfred Nobel - nobelij (možda više za poticanje istraživanja nego za samo otkriće), Ernest Lawrence - lawrencij ili Marie Curie Sklodowska - kurij. Ima ih još no to ti pustim da sama istražiš.

Inače, u našoj rubrici Kemija na mreži imaš link na jedan od boljih periodnih sustava na webu pa ti rpedlažem da malo prosurfaš po njemu. Pozdrav čistionici. :)

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr