Pozdrav ! Zanima me da li bi se umjesto natrijevog borhidrida za redukciju kamfora u borneol i izoborneol mogao koristiti elementarni natrij u apsolutnom metanolu? Ili bi apsolutni eter bio bolji? Pozdrav SH

Ime i prezime: Siniša habazin sinisa15@net.hr

Ne bi jer s alkoholom reagira, zar ne. Osim toga natrij je preagresivno sredstvo za tako finu reakciju, a i potreban je izvor hidridnih iona. Ne čini li ti se to logičnim?

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

Ne slažem se s odgovorom dr. Judaša.

Prevođenje ketona u alkohole djelovanjam sitno narezanog elementarnog natrija na alkoholnu otopinu ketona je dobro poznata sintetska metoda priprave sekundarnih alkohola. U Vogel's Textbook of Practical Organic Chemistry, Longman, London and New York, 1978., str. 355. i dalje postoje propisi za dvije takve reakcije: pripravu heptan-2-ola iz heptan-2-ona, te heksan-2-ola iz heksan-2-ona. U prvom slučaju otapalo je smjesa vode i etanola, a u drugome se radi u heterogenom sustavu voda/eter uz žestoko miješanje. Iskorištenje druge reakcije na 100-gramskoj skali je oko 95 %.

Ako bi se metanolnoj otopini kamfora dodao sitno narezani elementarni natrij došlo bi do razvijanja vodika (reakcijom natrija s metanolom). Logično je, na temelju analogije s gore opisanim reakcijama, pretpostaviti da bi nascentni vodik reducirao kamfor u smjesu borneola i izoborneola.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Ima Portada pravo. Nisam dovoljno razmišljao.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr