Postoje li oksokiseline broma i joda s oksidacijskim brojem +III i ako ne postoje zašto ne postoje? Hvala!

Ime i prezime: Divor Kiseljak dkiselja@inet.hr

Za HIO2 možemo slobodno reći da ne postoji. Postojanje HBrO2 je vrlo upitno. Zašto je tako, možda i nije lako reći, no razloge sigurno valja tražiti u povećanju halogenog atoma (Cl < Br < I) i sukladnom porastu polarizabilnosti.

Uvođenjem halogena u hladne lužine nastati će halidi i hipohaliti

X2 + 2OH- → X- + OX- + H2O

Konstante ravnoteže ovih reakcija su 7,5 ∙ 1015 za klor, 2 ∙ 108 za brom, i 30 za jod, a kinetika ima je brza.
No, stvar je složenija zbog sklonosti hipohalitnih iona disproporcioniranju u ovakvim otopinama.

3XO- → 2X- + XO3-

Za hipoklorit konstanta ravnoteže je reda veličine 1027, za hipobromit 1015, a za hipojodit 1020. Kinetika ovog disproporcioniranja dosta je ovisna o temperaturi. Hipokloriti poprilično brzo disproporcioniraju tek u vrućim otopinama (75 ˚C), hipobromiti već pri sobnim temperaturama, a hipojoditi pri svim tako da ne postoje u vodenim otopinama.
Zašto disproporcioniranjem ne nastaju X- i XO2- ioni?
Razlozi su i termodinamičke i kinetičke naravi. Konstanta ravnoteže za ovakvo disproporcioniranje hipoklorita je povoljna.

2ClO- → Cl- + ClO2- K ~ 107

Međutim, kako je već spomenuto, značajno manja nego za nastajanje klorata.

3ClO- → 2Cl- + ClO3- K ~ 1027

Kinetički faktori također daju prednost nastajanju klorata tako da se ovu reakciju i ne zamjećuje. Kod analognih reakcija hipobromaita i hipojodita ovi su čimbenici još izraženiji.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr