Negdje sam pročitala ovo:"U početku se kao atomska jedinica uzimala masa atoma vodika. Potom je kao mjera služila 1/16 mase atoma kisika, a od 1962. godine se kao atomska jedinica mase uzima 1/12 ma (12C)." Zašto' Nije li 1/16 ma (O)= 1/12 ma (C)= 1n ili 1p. Prema tome, ako je to jednako zašto su učinili tu promjenu? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Sandra Mikulandrić sandramiku1404@yahoo.com

 


Da, može biti zbunjujuće (puno toga o tome treba pročitati). :)

Prvo je Stanislao Cannizzaro (1826-1910) kao standard predložio masu atoma vodika (koja je njemu usput budi rečeno bila 2).

Drugi su se složili s idejom da se kao jedinicu mase uzme masu nekog atoma no smatrali su da je bolje uzeti masu nekog masivnijeg atoma čime bi bile smanjene ekperimentalne pogreške pri određivanju vrijednosti.

Tijekom 1850-tih kemičari su kao jedinicu mase definirali u odnosu na masu atoma kisika, a masu atoma kisika izrazili kao točno 16 jedinica.
Kisik je odabran stoga jer tvori spojeve s većinom drugih elemenata što, posljedično, pojednostavljuje određivanje njihovih atomskih masa.
Vrijednost 16 je odabrana je stoga što je to bio najmanji cijeli broj koji se mogao pripisati atomu kisiku i pri tome imati masu atoma vodika veću od jedan.

Takvu je skalu kasnije, u ožujku 1899, prihvatilo i potvrdilo stručno povjerenstvo koje je sazvao Deutsche Chemische Gesellschaft radi organiziranja Međunarodne komisije za atomske mase.
Na koncu je osnovano tročlano povjerenstvo koje je 1903. godine postavilo skalu na kojoj je masa atoma kisika jednaka 16.

No, tada još nisu bili poznati izotopi. Otkriće izotopa imalo je svoj utjecaj na skalu. Svi atomi kisika prisutni u prirodi nemaju jednaku masu.

Kemičarima to nije predstavljalo problem no fizičarima jest pa su stoga već negdje oko 1927. godine počeli kao jedinicu mase koristiti 1/16 mase atoma kisikovog izotopa 16 (atoma koji sadrži 16 protona i neutrona, 8 + 8).
Izotopi kisika 17O i 18O otkriveni su 1919. godine)

I da ne duljim priču, 1956. godine su A. Nier (na šanku u hotelu Krasnapolski u Amsterdamu), a neovisno o tome i A. Ölander (iz Švedske), oba članovi IUPAP-ove Komisije za atomske mase, predložili J. Mattauchu kao rješenje uvođenje jedinice mase koja bi bila utemeljena prema masi atoma ugljikovog izotopa 12C.

Uvođenje takve skale imalo bi najmanje posljedice na već načinjena mjerenja i istraživanja.

Mattauch je s puno entuzijazma lobirao kod fizičara, a E. Wichers kod kemičara.
Kao rezultat, u godinama koje su slijedile (1959–1961), kemičari i fizičari su se složili i ustanovili zajedničku skalu s izotopom ugljika 12C uzimajući relativnu masu tog atoma kao točno 12.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija