Ako 2 čovjeka istovremeno zagrijavaju vodu, jedan na Velebitu a drugi u Splitu kod kojeg će vrelište vode biti više i zašto ?

Ime i prezime: Katarina g_plet@yahoo.com

Više vrelište će biti tamo gdje je i viši tlak iznad vode (ili bilo koje druge kapljevine) a to znači u Splitu, uzmemo li u obzir pretpostavku da je tamo veći atmosferski tlak zbog manje nadmorske visine.
Vrenje se dogodi u onom trenutku kad pare kapljevine (vode) dosegnu tlak koji ima plin iznad nje.Ako bi npr. nešto vode stavili u posudu u kojoj je vakuum ona bi imala vrelište pri oko 24°C.Nasuprot tome ako bi povisili tlak, kao što to rade 'express' lonci temperatura vrelišta se povećava.
Sve to vrijedi za bilo koju kapljevinu.Vjerojatno ti je poznato da je u plinskim bocama smjesa propan-butan u kapljevitom stanju premda je njezino vrelište pri atmosferskom tlaku ispod ništice, no ako otvorimo ventil doći će do vrenja.

Adios!

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com