Kakve su boje bakrovi kompleksi s tiocijanatom i jesu li dobro topljivi u vodi? Je li crni talog koji nastaje reakcijom CuSO4 i NH4SCN bakrov(II) tiocijanat ili što drugo? Znate li kakvu literaturu koja se bakrom bavi više od opće i anorganske kemije? Gdje naći takvu?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

Ivice, bakrov(II) tiocianat sličan je, u kemijskom smislu, bakrovim(II) cianidima, a ovi su pak vrlo nestabilni spojevi koji nastaju kao smeđi talog kad se u otopine bakrovih(II) iona doda otopina kalijeva cianida.

Već u hladnom brzo nastaje cianogen i miješani spoj
bakra(I) i bakra(II), Cu[Cu(CN)2]2 • 5H2O.
Tako i s tiocianatom brzo nastaje crni talog koji se s vodom lako pretvara u spoj bakra(I).

Tome je slično i ponašanje u reakciji s jodid ionom. Naime, bakrovi(II) ioni stvaraju relativno jako električno polje (omjer naboja i radijusa) te stoga lako polariziraju velike i polarizabilne anione (jodid je tipičan primjer). Cijela stvar je još k tome potpomognuta nastajanjem energijski povoljne kristalne strukture.

Stvar je moguće stabilizirati dodatkom amonijaka, tj. s tetraamminskim (ili diamminskim) kompleksima bakra(II) moguće je izolirati svijetlo plavi [Cu(NH3)2](CNS)2 ili možda tamno plavi [Cu(NH3)4](CNS)2.

Za literaturu neke više specijalističke anorganske kemije (kakve možeš naći u Središnjoj kemijskoj biblioteci (Horvatovac, PMF) ili na IRB-u.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr