koji spoj u reakciji adicije s bromnom vodom najprije obezboji otopinu i objasni:a)biljno ulje b)svinjska mast c)margarin?

Ime i prezime: andela zoric andela.zoric@globalnet.hr

Najbolji način da to provjeriš jest pokus. Ako međutim u školi nemate mogućnost izvođenja takvih pokusa, onda idemo malo teoretizirati. Bromna se voda obezboji zato što se brom adirao na dvostruke veze C=C. Prema tome, najbolje će obezbojiti bromnu vodu ona tvar u čijim molekulama ima mnogo veza C=C. Biljno ulje, svinjska mast i margarin su svo troje esteri glicerola s masnim kiselinama. Međutim, masne kiseline iz biljnog ulja se razlikuju od masnih kiselina iz svinjske masti, a ove pak od onih iz margarina.

Evo, ja sam ti pokazao odakle da počneš. Sada malo prolistaj knjige (udžbenike kemije, Tehničku enciklopediju i sl.) i pokušaj pronaći koje masne kiseline prevladavaju u kojoj od tih triju tvari, pa iz toga pokušaj zaključiti koja će od tih tvari najbolje obezbojiti bromnu vodu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr