dali mozete objasniti redoxe i parcijalne jednadzbe,na nekom malo kompliciranijem primjeru... ako moze sto prije..natjecanje je u cetvrtak :) p.s.zakaj autori natjecanja stavljaju redox-jednadzbe ucenicima osnovnih skola?(ne ucimo to)

Ime i prezime: mia andrasevic mia.andrasevicQQQQ

Dijete drago, netko te krivo uputio.

Ne stavljaju autori osnovnoškolskih zadaća za natjecanje u njih tzv. redoks jednadžbe kemijskih reakcija već sasvim normalne jednadžbe kemijskih reakcija koje učenici osnovne škole mogu izjednačiti s onim znanjem koje o pojmu jednadžbe kemijske reakcije imaju (ili barem trebaju imati).
Druga je stvar ako im taj pojam nije baš sasvim jasan.

Učenik/ca osnovne škole mora znati na jednadžbu kemijske reakcije primjeniti zakon očuvanja mase i zakon očuvanja naboja.
U slobodnom prijevodu to znači da vrsta i broj slova s jedne i s druge strane strelice (simbola elementarne pretvorbe) mora biti jednak
te da suma naboja s jedne i druge strane te iste strelice također mora biti jednaka.
I to je to.

Inače za informaciju tebi (a vidim i nekim drugima) svaku je jednažbu kemijske reakcije moguće prikazati kao tzv. redoks
(ukoliko to netko želi i ima od toga koristi!).

Tako bi onda sve jednadžbe kemijskih reakcija bile nešto što se ne uči u osnovnoj školi.

Vidiš kad bih ja sada tebe tražio da mi napišeš jednadžbu kemijske reakcije gorenja ugljika u kisiku, ti bi mi vjerojatno bez problema napisala:

C + O2 → CO2

Zar, ne?

I nikom ništa!
Međutim, upravo ta reackija je čisti redoks!
I nitko se na to ne žali!?
Zanimljivo, zar, ne?

No, kad se pojavi neki malo složeniji primjer, kad učenik mora pokazati razumijevanje i uprti malo svoje male sive stanice (kako bi rekao gospodin Poirot):

Uh, uh, pa mi to ne učimo, to su redoksi (žale se, a ne znaju ni što to znači - no koriste izraz)...

Čudno, zar ne?

Vidiš, nije sve onako kao se čini. :)

Želiš li zaista naučiti nešto o metodama izjednačavanja jednadžbi kemijskih reakcija imaš u našoj rubrici Kemijski udžbenik jedan tekst o tome.
Barem njegova prva polovica bi ti mogla biti razumljiva (nije ni druga teška no traži još neka dodatna znanja koja zaista još nemaš). :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr